هنر انتزاعی یا آبستره در قرن بیستم میلادی شکل گرفت. این هنر گونه ای از هنر است که طراحی ها و اصول تصویر سازی از زندگی طبیعی را درهم شکسته و فرم و رنگ را به انفجار وا می دارد. شاید بدون شک بتوان گفت که این هنر ، طراحی هنرمند از آنچه که احساس می کند می باشد.در این میان به نظر میرسد که آبستره به تصویر کشیدن زندگی واقعی در بهترین حالت نیست، و گاهی تنها قسمتی از حیات آدمی را بدون پرداختن به جزئیاتش نشانگر است. هنر آبستره متشکل از سبک سورئالیسم و دادائیسم و کوبیسم و فوویسم است.


تا جایی که می‌توان گفت، هنر آبستره اولین بار در حدود ۷۰،۰۰۰ سال پیش از طریق حکاکی‌های ماقبل تاریخ خلق شد؛ برای مثال، دو قطعه‌سنگ حجاری‌شده با الگو‌های هندسی آبستره در غار بلومبوس در آفریقای جنوبی کشف شده است.

پس از آن نوبت به نقطه‌های قرمز و سرخ‌رنگ آبستره و الگویی از دست انسان متعلق به ۳۹،۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در غار اِل کاستیو، حجاری‌های نئاندرتال‌ها در غار گورهام در جبل‌الطارق و تصویری متقارن از یک برگ شبدر در میان نقاشی‌های غار آلتامیرا رسید. پس از آن‌ها، نماد‌های آبستره تبدیل به فرم غالب در غار‌های دوران پارینه‌سنگی شدند.

اساساً، افلاطون معتقد است که تصاویر غیرطبیعت‌گرایی (دایره، مربع، مثلث و غیره) یک زیبایی مطلق و غیرقابل‌تغییر را به نمایش می‌گذارند؛ بنابراین یک نقاشی می‌تواند صرفاً به خاطر خطوط و رنگ خود تحسین شود؛ این اثر نیازی برای به تصویر کشیدن یک شیء یا صحنه‌ی طبیعی ندارد. موریس دنیس، نظریه‌پرداز هنری و نقاش فرانسوی، نیز به این نتیجه رسیده است: «به خاطر بسپارید که یک تصویر اساساً یک صفحه‌ی مسطح پوشیده شده از رنگ با یک نظم مشخص است.»

برخی از هنرمندان آبستره خود را این‌گونه توصیف می‌کنند که به دنبال خلق یک همتای بصری از یک قطعه‌ی موسیقی هستند؛ اثری که می‌تواند کاملاً به خاطر خود آن تحسین شود و نیازی به پرسیدن این سؤال که «این نقاشی چه چیزی را به تصویر می‌کشد» نداشته باشد. برای مثال، ویستلر عادت داشت برخی از نقاشی‌های خود را با عنوان موزیکال نظیر «نوکتورن: چلسی آبی و نقره‌ای» معرفی کند؛ نوکتورن قطعه‌ای موسیقی است که بر پایه‌ی سنت اروپایی برای نواختن در شب ساخته شده است.

***

جکسون پولاک و واسیلی کاندینسکی نقاشان آبستره مورد علاقه من هستند. در ادامه چندین اثر از معروف ترین آثارشون رو براتون میگذارم.

جکسون پولاک


واسیلی کاندینسکی